مزایای بیکران شیر مادر/ افزایش ضریب هوشی و مناسب برای کودکان نارس

13 امرداد 1393
اهمیت تغذیه مطلوب شیرخواران و کودکان خردسال برای بقاء رشد و تکامل آنان بخوبی شناخته شده و به عنوان یک موضوع مهم بهداشت عمومی در طول دهه‌های گذشته پذیرفته شده است.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت ودرمان دیلم،تغذیه انحصاری با شیر مادر برای شش ماه اول عمر فواید بی‌نظیر شیر مادر را به شیرخواران و مادران اعطاء می‌کند، ولی در دهه‌های اخیر میزان شروع و طول مدت تغذیه با شیر مادر در سراسر جهان به عنوان نتیجه تغییرات سریع اجتماعی، اقتصادی کاهش یافته است.

مزایای بیکران شیر مادر

مسئول برنامه شیرمادر شبکه بهداشت و درمان دیلم در مورد مزایای مصرف شیر مادر می‌گوید: ترکیب شیر مادر کاملا با نیازهای طفل هماهنگ است و به تناسب تغییر نیازهای طفل، این ترکیب نیز تغییر می‌یابد. این یک مزیت استثنایی و غیر قابل تقلید است.

مژگان حمیدی افزود: آغوز یک غذای استثنایی و تکرار نشدنی برای آغاز زندگی کودک در دنیای خارج رحم است، این غذای استثنایی شیری است که در چند روز اول  زندگی ترشح می‌شود وسرشاراز انواع آنتی کورها وایمونوگلبولین‌های لازم برای مبارزه موفق کودک با عوامل بیماری زای محیطی است و به عبارت دیگر آغوز سلاح لازم را برای کودک تازه متولد شده به همراه دارد تا او را در رویارویی با عوامل بیماریزای محیطی یاری کند.

وی ادامه داد: ترکیب شیر مادر در ابتدا و انتهای شیر دادن اندکی تغییر می‌کند، شیر اول رقیق و اشتهاآور است و پروتئین بیشتر دارد، شیر انتها غلیظ‌تر و پرچربی و سیر کننده است، وقتی کودک در هر بار شیر خوردن از هر دو پستان استفاده می‌کند شیری با کیفیت برتر دریافت می‌کند.

حمیدی اضافه کرد: شیر مادر آلودگی میکروبی ندارد لذا نه به جوشاندن نیاز دارد و نه به دلیل آلودگی شیشه، پستانک و ظروفی که برای تغذیه با شیر خشک به کار می‌رود مشکلی به بار می‌آورد.

مسئول برنامه شیرمادر شبکه بهداشت و درمان دیلم تصریح کرد: درجه حرارت شیر مادر در طول شیر دادن ثابت و مناسب است، در حالی که شیری که با شیشه و پستانک به کودک داده می‌شود، درجه حرارتش در ابتدا و انتها یکسان نیست ضمن اینکه شیرمادر همیشه و در همه جا می‌تواند در دسترس کودک باشد.

شیر مادر سهم الهضم است

حمیدی با بیان اینکه شیر مادر سهم الهضم است، خاطرنشان کرد: از مظاهر لطف عمیم و عنایات جهان شمول الهی این است که وقتی مادران از یک تغذیه کافی برخوردار باشند ترکیب شیر آنها در تمام نقاط جهان یکسان است.

وی افزود: اختلالات تغذیه و سوء تغذیه و چاقی‌های زیان بخش نزد اطفالی که شیرخشک و شیر گاو استفاده می‌کنند فراوان است، اما این گرفتاری‌ها، در تغذیه از شیرمادر وجود ندارد.

این مسئول یادآور شد: احساس آرامش کودک در آغوش مادر به خصوص هنگام نوشیدن شیر از پستان مادر و اثرات عاطفی متقابل آن، یک مزیت انحصاری مربوط به شیر مادر است.

شیر مادر ضریب هوشی کودک را افزایش می‌دهد

حمیدی بیان داشت: شیر مادر تنها ماده غذایی یا دارویی شناخته شده که ضریب هوشی طفل (IQ) را تا هشت واحد می‌تواند افزایش دهد.

مسئول برنامه شیرمادر شبکه بهداشت ودرمان دیلم خاطرنشان کرد: مدفوع کودکانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند دارای حالت شل‌تر و رنگ آن زرد طلایی است،  نوع میکروب‌هایی که در مدفوع اینگونه اطفال دیده می‌شود از دسته میکروب‌هایی است که محیط را برای فعالیت میکروب‌های بیماری‌زا نامساعد می‌کند، درحالی که اطفال محروم از شیر مادر وضعیت دیگری دارند.

وی بیان داشت: در شیر مادر نوعی پروتئین وجود دارد که سبب می‌شود تقریبا تمام آهن موجود در شیر مادر جذب شود، وجود مقدار کافی قند در شیر مادر موجب جذب مقدار بیشتر کلسیم می‌شود و همچنین از حالت یبوست جلوگیری می‌کند.

حمیدی گفت: شیرخوارانی که شیر مادرمی‌خورند خیلی کمتر از کودکان محروم از شیرمادربه بیماری‌های عفونی و اسهال دچار می‌شوند.

مسئول برنامه شیرمادر شبکه بهداشت و درمان دیلم اضافه کرد: میزان مواد معدنی و ترکیبات موجود در شیرمادر به گونه‌ای است که هیچگاه موجب صدمه به کلیه‌های کامل نشده نوزاد نمی‌شوند.

شیر مادر مناسب برای کودکان نارس

وی ادامه داد: شیرمادر برای کودکان نارس نیز بهترین و مناسب‌ترین غذا است، مثلا آغوز که شیر چند روز اول در زایمان‌های طبیعی و به موقع است در زایمان کودکان نارس تا چند هفته ترشح آن از پستان تداوم پیدا می‌کند، همچنین در مورد برخی مواد معدنی موجود در شیر مادر به تناسب نیازهای استثنایی  کودکان نارس تغییراتی پیدا می‌شود.

حمیدی متذکر شد: مکیدن شیر از سینه مادر ایجاد گوش درد، ناراحتی‌های تنفسی، خفگی و دل درد برای طفل ایجاد نخواهد کرد، درحالی که این عوارض به دلیل مکیدن از پستانک، نزد اطفال محروم از شیرمادر فراوان است.


کلمات کلیدی:
شیر.مادر     مژگان.حمیدی     شیرخواران     شبکه.بهداشت     دیلم    

تاریخ بروز رسانی:   13 امرداد 1393

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >