کمیته برون بخشی بیمارهای منتقله از آب و غذا تشکیل جلسه داد

29 امرداد 1393
دیلم-طاهری نیا: کمیته برون بخشی بیمارهای منتقله از آب و غذا شهرستان دیلم با حضور معاون سیاسی اجتماعی فرماندار تشکیل جلسه داد.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان دیلم، رییس شبکه بهداشت و درمان هدف از تشکیل کمیته مذکور را هماهنگی های لازم جهت پیشگیری از شیوع بیماریهای منتقله از آب و غذا عنوان کرد.

عبدالحسین ناصری اظهار داشت: در فصل تابستان افزایش شیوع بیماریهای منتقله از آب و غذا به ویژه بیماریهای اسهالی را شاهد هستیم که در صورت عدم کنترل ممکن است منجر به بروز بیماری اسهالی شدید مثل وبای التور گردد.

وی به نظام مراقبتی بیماریهای مذکور در سیستم بهداشت اشاره کرد و بیان داشت: با وجود این نظام مراقبت موارد بیماریهای اسهالی بطور سالیانه کاهش یافته است.

اجرای طرح تحول سلامت در شهرستان دیلم رضایت مندی مردم را در پی داشته است.

معاون سیاسی اجتماعی فرماندار دیلم بر همکاری کلیه ادارات درگیر در برنامه با شبکه بهداشت و درمان تاکید کرد.

کریم علی حسنی افزود: اجرای طرح تحول نظام سلامت تا کنون دستاوردهای خوبی در حوزه سلامت داشته و موجب خشنودی و رضایت مندی مردم شده است.

کارشناس مسوول پیشگیری و مبارزه با بیماریهای شبکه بهداشت و درمان دیلم گفت: دفع سه بار يا بيشتر اسهال آبکی روزانه که با روزهای ديگر متفاوت باشد بمدت کمتر از دو هفته، تعریف اسهال برای مراقبت وبای التور است.

بی علامتی،شایعترین علامت وبای التور است.
حکمت اله مرادی موگرمون بیان داشت: شایعترین علامت وبای التور، بی علامتی است و اولین و گاهی تنها علامت آن احساس پُری و غرغر کردن شکم به خاطر حركات روده و اسهال حاد آبکی است.
وی آب آلوده به مدفوع انسان،غذای آلوده و دستهای آلوده را مهمترین راههای انتقال بیماریهای اسهالی عنوان کرد.

پنج فاکتور مهم در انتقال وبا
این کارشناس پیشگیری تصریح کرد: آب، غذا، انگشتان، مدفوع و مگس پنج فاکتور مهم در انتقال این بیماری به شمار می آیند.
مرادی موگرمون اضافه کرد: آموزش بهداشت عمومي،تأمين آب بهداشتي،سالم سازي محيط،تأمين سلامت غذا و رعايت اصول بهداشت فردي راههای موثر در پیشگیری از وبا محسوب می شود.

مهمترین اقدامات شبکه بهداشت ودرمان دیلم جهت پیشگیری و کنترل بیماری وبا
کارشناس مسوول واحد پیشگیری شبکه بهداشت دیلم در ادامه سخنان خود به اقدامات شبکه بهداشت جهت کنترل این بیماری اشاره کرد و افزود: ارسال نمونه های مشکوک اسهالی به استان جهت تایید،آموزش پزشکان بخش خصوصی و دولتی،آموزش چهره به چهره و گروهی جهت عموم،چاپ و توزیع تراکت آموزشی در مراکز و داروخانه ها،نمونه برداری از منابع آشامیدنی آب و تضمیت کیفیت آن،تهیه بنر آموزشی و نصب در مراکز و سطح شهر،پخش سی دی آموزشی در مراکز بهداشتی درمانی،ارسال پیامک آموزشی بخشی از این اقدامات است.

وی گفت: تشدید فعالیتهای بهداشت محیطی مثل کلر سنجی و نمونه میکروبی آب آشامیدنی(مواقع پیک موارد)،تشدید بازدید از مراکز تهیه و توزیع مواد غذائی  بحرانی مثل ساندویچی، دستفروشی مواد غذائی در مواقع پیک موارد،پایش و هماهنگی جهت حذف سالاد و سبزی در اغذیه فروشی ها و در صورت تخلف معرفی به تعزیرات حکومتی بررسی محیط و پیگیری موارد بیماری تا زمان بهبودی از دیگر اقدامات این شبکه است.    
کمیته برون بخشی التور با حضور معاون سیاسی اجتماعی فرماندار،بخشداران امام حسن و مرکزی،آب و فاضلاب شهری و روستائی،اداره صنعت و معدن،اتاق اصناف، شهرداری، جهاد کشاورزی و واحدهای ستادی شبکه بهداشت و درمان که درگیر این برنامه هستند برگزار گردید.

در پایان مصوبات ذیل جهت اجرا به تصویب رسید:
1- نظارت بر عملکرد دستگاههای اجرایی
2- نظارت بر  تامین آب آشامیدنی سالم
3- همکاری شرکت آبفا و آبفار در خصوص پیگیری موارد نامطلوب کلرسنجی و تعمیرسریع شکستگی لوله ها
4- همکاری شهرداریها درجلوگیری از عرضه نامناسب مواد غذایی در بازار  روز شهرداری
5- از عرضه مواد غذایی توسط دست فروشان دوره گرد،خصوصا مواد غذایی فاسد شدنی توسط اکیپ های رفع سد معبر شهرداریها جلوگیری شود.
6- جلوگیری ازعرضه نامناسب یخ وساماندهی آن
7- هماهنگی با دهیاری ها و شوراهای اسلامی روستا جهت نظارت بر ارگان های ذیربط

 


کلمات کلیدی:
کمیته.برون.بخشی     وبا     التور     کریم.علی.حسنی     عبدالحسین.ناصری     حکمت.    
اله.مرادی.موگرمون     شبکه.بهداشت.دیلم    

تاریخ بروز رسانی:   29 امرداد 1393

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >