برگزاری کارگاه آموزشی فنون مقابله با آسیبهای روانی اجتماعی در بلایا

30 امرداد 1393
دیلم-طاهری نیا: کارگاه آموزشی فنون مقابله با آسیبهای روانی اجتماعی در بلایای طبیعی با موضوع مقابله با آثار سوگ و فقدان در شبکه بهداشت دیلم برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان دیلم،مسئوول سلامت روانی اجتماعی و اعتیاد شبکه بهداشت ودرمان دیلم در این نشست گفت: آنچه باید در برخورد با شخص داغ دیده مورد توجه قرار گیرد این است که به او نشان دهید که دوستش دارید،نگرانش هستید و برای شنیدن حرفهایش آماده اید.
صادق شریفی در جمع کاردانان مراکز بهداشتی درمانی افزود: در کنار فرد داغ دیده بنشینید،او را در آغوش بگیرید و به او دلگرمی بدهید و درباره فرد از دست رفته صریح و مستقیم صحبت کنید.
وی بیان داشت: اگر احساس می کنید نیاز به گریه دارید،خودداری نکنید و در باره پیامدهای آنچه پیش آمده سوال نکنید، اما به حرفهای او در این زمینه گوش دهید.
فرد داغدیده را از بروز احساسات منع نکنید
کارشناس مسوول سلامت روانی اجتماعی و اعتیاد شبکه بهداشت ودرمان دیلم خاطرنشان کرد: از پند و اندرز دادن یا ارایه راه حل های سریع خودداری کنید و درد و اندوه او را کوچک جلوه ندهید.
وی ادامه داد: در مواجه با فرد داغدیده، او را از بروز احساسات منع نکنید.

نگویید غم آخرتان باشد
وی همچنین در خصوص بعضی اصطلاحات مورد استفاده بیان کرد: نگویید "غم آخرتان باشد" چون به نوعی معنی دیگراین جمله وعبارت هایی مانند آن «انشاا… غم آخرتان باشد» یا «انشاا… دیگر غم نبینید» آن است که انشاا… دفعه دیگه نوبت خودتان باشد یا هرچه سریع تر بمیرید تا غم دیگری را به چشم نبینید.
شریفی افزود: به جای چنین مضامینی، استفاده از عباراتی مانند خداوند به شما صبر دهد،خداوند به خاطر صبرتان به شما اجر دهد،یا خداوند به شما سلامت دهد یا آرزومند سلامت شما هستیم،خداوند رحمت کند، خداوند بیامرزد، می توانند مناسب تر باشند.
این کارشناس سلامت روان در مواجه با کودکان سوگ دیده اظهار داشت: اجازه شركت در مراسم را به نحوي كه دوست دارد به كودك بدهيد.

اجازه شركت در مراسم را به نحوي كه دوست دارد به كودك بدهيد
وی همچنین در خصوص چگونگی برخورد با سوگ در کودکان گفت: کودکان عموماً بین سنین 12-7 سال و بعضاً در 8 سالگی به مفهوم مرگ از نظر بزرگسالان دست می یابند.
شریفی ابراز داشت:در خصوص مقابله با سوگ کودکان در پاسخ به سوالات كودك داستان سرائي نكنيد،اطلاعات مبهم به كودك ندهيد و حقايق را بگوئيد و اجازه دهيد كودك بداند كه متوفي برنمي گردد.
وی گفت: به كودك اطمينان بدهيد كه همراه او هستيد و اجازه صحبت و طرح سوالات را به كودك بدهيد.
کارشناس سلامت روان شبکه بهداشت دیلم خاطرنشان کرد: اجازه ابراز احساسات و شركت در مراسم را به نحوي كه كودك دوست دارد را به او بدهيد.
وی افزود: احساسات خود را نشان دهيد و از ابراز آنها در حضور كودك نهراسيد.


کلمات کلیدی:
آسیبهای.روانی.اجتماعی     بلایای.طبیعی     صادق.شریفی     شبکه.بهداشت.دیلم    

تاریخ بروز رسانی:   30 امرداد 1393

تعداد بازدید:   ۲

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >