به بهانه روز پزشک: پزشکان بومی شهرستان دیلم را بهتر بشناسیم

1 شهريور 1393
پزشکان بومی جای پزشکان هندی را در دیلم گرفتند

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و ورود دانش آموختگان رشته های پزشکی در کشور کم کم پزشکان هندی جای خود را به پزشکان ایرانی دادند و در این میان شهرستان دیلم هم بی نصیب از این موهبت پیروزی انقلاب نبود.

نام دکتر "راهو" پزشک هندی که سالیان سال قبل و بعد از انقلاب در دیلم به طبابت مشغول بود برای همه دیلمی ها آشناست بعد از رفتن او کم کم پزشکان غیربومی به دیلم آمدند و در مرکز بهداشتی درمانی امام رضا(ع) فعلی به طبابت مشغول شدند.

شهرستان دیلم 23 دانش آموخته و دانشجوی بومی در رشته های دستیاری تخصصی، پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی دارد که ازاین تعداد 3 نفر دانش آموخته رشته دستیاری(تخصص)در رشته های پاتولوژی، روانپزشکی، ارتوپد،3 نفر دانشجوی دستیاری پزشکی(تخصص)در رشته اطفال،طب کار و طب اورژانس،7 نفردانش آموخته رشته پزشکی عمومی، 2 نفر دانشجوی رشته پزشکی، یک نفر دانشجوی رشته دندانپزشکی،یک نفر دندانپزشک تجربی،دو نفر دانش آموخته رشته دندانپزشکی و چهار نفر دانش آموخته رشته داروسازی است.

اولین پزشکان بومی دیلم که در سال 75 فارغ التحصیل شدند و به دیلم آمدند دکتر محمدرضا دهدشتی و دکتر احمد منصوریه است.

دکترمحمدرضا دهدشتی سال 68 در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران پذیرفته شد و در سال 75 ازاین دانشگاه فارغ التحصیل شد و بصورت پیام آروی در شهرستان دیلم مشغول به خدمت شد. دکتردهدشتی به مدت 7 سال،تا سال 82 در دیلم به طبابت مشغول بود و در سال 82 موفق به پذیرش در آزمون دستیاری در رشته پاتولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران شد و پس از اخذ مدرک تخصصی پاتولوژی با تاسیس آزمایشگاه پاتولوژی هم اکنون در بوشهر مشغول به کار است.

دکتر احمد منصوریه در سال 68 با رتبه 20 در دانشگاه علوم پزشکی شیراز پذیرفته شد و در سال 75 فارغ التحصیل شد و برای خدمت به مردم شهرستان به دیلم آمد و اولین مطب پزشک بومی در دیلم توسط ایشان راه اندازی شد،وی به مدت 17 سال و تا سال 92 در شهرستان مشغول درمان مردم بود تا اینکه در سال 92 با موفقیت در آزمون دستیاری پزشکی در رشته طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی شیراز پذیرفته شد و هم اکنون به ادامه تحصیل دراین رشته مشغول است.

دکتر عباس لیراوی از دیگر پزشکان بومی دیلم است که پس از اخذ مدرک دکترای حرفه ای در رشته پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی بندرعباس درسال 78 درشهرستان دیلم به عنوان پزشک اداره آموزش و پرورش مشغول به خدمت شد ایشان تا سال 85 مدیر شبکه بهداشت ودرمان شهرستان بود و پس از آن با تاسیس دانشگاه علمی کاربردی گام مهمی در پیشرفت علمی شهرستان برداشت و هم اکنون رییس دانشگاه علمی کاربردی دیلم است.

دکتر محمدباقر جبلی در سال 76 از دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان فارغ التحصیل شد و پس از گذراندن دوره طرح در سال 80 به سمت رییس مرکز بهداشت شهرستان دیلم مشغول به خدمت شد و تا سال 91 این سمت را عهده دار بود تا اینکه در سال 91 موفق به قبولی در آزمون دستیاری پزشکی در رشته طب کار دانشگاه علوم پزشکی تهران شد و هم اکنون در این رشته مشغول به تحصیل است.وی در دوره خدمت خود در سمت رییس مرکز بهداشت شهرستان منشاء خدمات فراوانی به همشهریان عزیز شد.

دکتر عبداله فتاح در سال 73 دررشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز سهمیه استان بوشهر به عنوان بورسیه آموزش و پرورش پذیرفته شد و دوسال دوره علوم پایه را در دانشگاه علوم پزشکی شیراز گذراند و برای گذراندن دوره پره انترنی و اینترنی به دانشگاه علوم پزشکی بوشهر آمد و در سال 81 موفق به اخذ مدرک دکتری حرفه ای شد و به دیلم آمد و چند سالی به عنوان پزشک آموزش و پرورش شهرستان مشغول به خدمت شد تا اینکه در آزمون دستیاری پزشکی رشته روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران پذیرفته شد و هم اکنون در برازجان مشغول به خدمت است.

دکتر محمدعلی دریانورد در سال72، سال طلایی کنکوریهای دیلم در دانشگاه علوم پزشکی جهرم قبول شد و پس از گذراندن دوره علوم پایه به دانشگاه علوم پزشکی شیراز رفت و در سال 79 دررشته پزشکی فارغ التحصیل شد و از سال 79 تا کنون در بیمارستان دیلم و مطب خصوصی خود مشغول خدمت و درمان بیماران است.وی همچنین به عنوان پزشک معتمد شهر می باشد و با راه اندازی مرکز ترک اعتیاد رشد به درمان و مشاوره معتادین اهتمام جدی دارد.وی امسال در رشته جراحی عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز قبول شده است.

دکتر محمدحسین پورابراهیم در سال 77 موفق به اخذ دکترای حرفه ای در رشته پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی شید بهشتی شد و از سال 80 در مرکز بهداشتی درمانی امام رضا(ع) دیلم مشغول خدمت به مردم شد.وی در از سال 85 تا 89 سرپرست مرکز بهداشتی درمانی امام رضا(ع) دیلم بود و هم اکنون به عنوان پزشک خانواده مرکز در خدمت همشهریان عزیز دیلمی می باشد.

دکتر لیلا محسنی در سال 77 در رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر پذیرفته شد و در سال 84 موفق به اخذ مدرک پزشکی خود از این دانشگاه گردید و هم اکنون در برازجان مشغول به خدمت می باشد.

دکتر سیده فاطمه فاطمی در سال 77 در رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر پذیرفته شد ودر سال 84 موفق به اخذ مدرک پزشکی خود شد و پس از گذراندن دوره طرح در دیلم در به عنوان پزشک خانواده در طرح پزشک خانواده در مرکز بهداشتی درمانی حضرت فاطمه(س) دیلم مشغول خدمت می باشد.وی امسال در رشته تخصصی جراحی زنان، زایمان و نازایی  دانشگاه علوم پزشکی شیراز قبول شده است.

دکتر روح اله خواجه در سال 78 در رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز پذیرفته شد و تمامی هفت سال دوره پزشکی را در این دانشگاه گذراند و پس از فارغ التحصیلی در سال 85 دوره طرح خود را در دیلم گذراند و در سال 88 موفق به قبولی در آزمون دستیاری پزشکی در رشته ارتوپدی در دانشگاه علوم پزشکی شیراز شد و در سال 92 ازاین دانشگاه فارغ التحصیل شد و در بیمارستان امیرالمومنین(ع) گناوه مشغول به خدمت شد و هم اکنون نیز هفته ای یک روز برای مداوای بیماران و خدمت به همشهریان به بیمارستان دیلم می آید.وی یکی از نخبه های پزشکی شهرستان دیلم است که توانسته هم پزشکی و هم تخصص خود را در یکی از دانشگاههای برتر علوم پزشکی کشور اخذ کند.

دکتر ابراهیم قنواتی پور در سال 78 در رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی جهرم پذیرفته شد و در سال 85 از دانشگاه علوم پزشکی شیراز فارغ التحصیل شد و پس از گذراندن دوره طرح و همزمان با افتتاح بیمارستان بقیه الله الاعظم(عج) دیلم در شهریور 86 به عنوان سرپرست بیمارستان دیلم مشغول به خدمت به مردم شد.

دکتر فاطمه دامغانی در سال 79 در رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر پذیرفته شد و در سال 86 ازاین دانشگاه فارغ التحصیل شد و جهت گذراندن دوره طرح در مرکز بهداشتی درمانی امام رضا(ع)دیلم مشغول به کار شد تا اینکه با شروع به کار درمانگاه تأمین اجتماعی دیلم به استخدام تأمین اجتماعی درآمد.

آخرین پزشک عمومی فارغ التحصیل شده دیلم کسی نیست جز دکتر حسین نیک روش که در سال 82 در رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر پذیرفته شد و درسال 89 موفق به اخذ مدرک دکترای حرفه ای خود شد و در سال 90 در رشته دستیار تخصصی اطفال و نوزادان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز قبول شد و هم اکنون مشغول ادامه تحصیل در این رشته است.

زهرا قنواتی پور ورودی 87 و الهام حیاتی ورودی 91 دانشگاه علوم پزشکی شیراز دو دانشجوی پزشکی دیلمی هستند که در حال حاضر مشغول به تحصیل در رشته پزشکی هستند که در سالهای آینده فارغ التحصیل شده و امیدواریم حضور ایشان بتواند اندکی از بار کمبود پزشکان بومی شهرستان دیلم را جبران کند.
در رشته دندانپزشکی شهرستان دیلم واقعاً با کمبود نیروی بومی مواجه است چرا که تنها دو دندانپزشک بومی که خارج از دیلم بوده و یک دندانساز تجربی داریم که در دیلم طبابت می کنند.

اولین دندانپزشک بومی شهرستان دکتر صحت پور بود که پس از فارغ التحصیلی اوایل دهه 70 به دیلم آمد و چندسالی در دیلم بود و سپس به تهران عزیمت کرد و طبق آخرین اطلاعات شنیدیم که به خارج از کشور رفته است.

دکتر علی شکوه دیگر دندانپزشک دیلمی است که در سال 73 در دانشگاه علوم پزشکی شیراز قبول شد و در 79 به دیلم آمد و پس از گذراندن دوره طرح چند سالی در دیلم بود و به شیراز رفت و هم اکنون در شیراز در مطب خصوصی خود مشغول خدمت است.

تنها دانشجوی بومی رشته دندانپزشکی مرضیه مویدی است که در سال 89 در دانشگاه علوم پزشکی شیراز پذیرفته شد و هم اکنون مشغول تحصیل می باشد.
یکی از پیشکسوتان دندانسازی دیلم آقای حسین مزارعی متولد آبادان و دندانساز تجربی است که در سال 47 به دیلم آمد،وی گرچه تحصیلات دانشگاهی ندارد ولی 4 سال آموزش در آبادان و 2 سال طبابت در لابراتورصامت تهران در کنار دکتر پطروسیان از وی دندانسازی حاذق و مجرب ساخت که دیلمی ها هنوز هم مدیون خدمات ارزنده او هستند،جا دارد از این پیشکسوت عزیز و خدمات ارزنده ایشان هم تقدیر و تشکر کنیم.

دراینجا جا دارد که از پزشکان غیربومی که سالهای سال در دیلم مشغول طبات بوده اند و هستند نیز یاد کنیم که از جمله آنها دکتر غلامحسین دفاعی پشته بود که ایشان پس از 18 سال در اواخر سال 91 دیلم را ترک و به شهر خود بازگشتند.

از دیگر پزشکان غیربومی که تقریبا بومی دیلم محسوب می شوند دکترعطاءاله رشیدی، دکتر شهرام فروزان،  دکترمهشید قره باغی،دکتر کیارش امینیان،دکتر محمد محمدپور،دکتر بهروز و دکتر حسین حیدری را می توان نام برد که سالهای سال است در این شهر مشغول خدمت به مردم و مداوای بیماران بوده و هستند.البته دکترامینیان و دکتر بهروز سال گذشته ازدیلم رفتند.

با نگاهی اجمالی به تعداد فارغ التحصیلان رشته های پزشکی می توان دریافت که چه میزان آمار ورودی به رشته های پزشکی در مقایسه با رشته های فنی مهندسی و علوم انسانی پایین است و این یک کمبود شدید نیروی انسانی متخصص در رشته های پزشکی است و نیازمند برنامه ریزی و سرمایه گذاری برای تربیت نیروهای بومی در این رشته هاست.

در پایان از همکاری مهندس ناصری ریاست محترم شبکه بهداشت ودرمان دیلم،خانم اخلاق مسوول آمار شبکه بهداشت ودرمان دیلم و آقای غلامی مدیر کانون قلم چی دیلم به خاطر معرفی برخی از پزشکان و دانشجویان رشته های پزشکی و گردآوری اطلاعات مورد نیاز کمال تشکرو قدردانی را دارم.

گزارش از: اسماعیل طاهری نیا-مسوول روابط عمومی شبکه بهداشت ودرمان دیلم


کلمات کلیدی:
پزشکان.بومی     دکتر.راهو     روز.پزشک     دیلم    

تاریخ بروز رسانی:   18 اسفند 1400

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >