بهورزان شهرستان دیلم تجلیل شدند

15 شهريور 1393
دیلم –طاهری نیا: به مناسبت 12 شهریور روز ملی بهورز و با حضور بخشداران مرکزی و امام حسن از بهورزان شاغل در خانه های بهداشت تجلیل شد.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت ودرمان دیلم،رییس شبکه بهداشت ودرمان دیلم دراین آیین ضمن تبریک روز ملی بهورز اظهار داشت: بهورز به عنوان یکی از تاثیرگذارترین مشاغل شغلی در نظام سلامت است که در اولین سطح نظام شبکه در خانه بهداشت قرار دارد.

عبدالحسین ناصری در این آیین که روز چهارشنبه 12 شهریور در مرکز بهداشتی درمانی حضرت فاطمه(س) برگزار شد،افزود: شغل بهورزی متفاوت تر ازهمه شغلهایی است که در سیستمهای اداری وجود دارد و آن شرایط خاصی است که باید بهورز داشته باشد.

وی بیان داشت: بهورز علاوه بر اینکه باید در راستای ماموریتهای سازمانی خود کارهای سلامت روستاییان را پوشش دهد، یک ویزگی خاص باید داشته باشد و آن توانایی ایجاد رابطه عاطفی و اجتماعی با جامعه تحت پوشش است که می تواند از آن طریق تاثیرگذاری خود را در بخش سلامت بیشتر نهادینه کند.

رییس شبکه بهداشت ودرمان دیلم خاطر نشان کرد: به همین دلیل است که در هنگام انتخاب بهورز یکی از آیتمها این است که حتماً باید گزینه ها بومی آن روستا و یا روستای قمر باشد و آشنایی کامل با خصوصیات اخلاقی و رفتاری جامعه تحت پوشش خود داشته باشد.

ناصری تصریح کرد: به همین دلیل است که تعریف کرده اند و گفته اند در بهورزی نیاز به ذوق و هنر است تا بتواند در آن موفق باشد و جزو نادرترین شغلهایی است که دراین شغل فرد باید به درب منزل مراجعه کند.

این مسوول یادآور شد: بهورز باید با تک تک جامعه هدفش از کودکانی که تازه به دنیا آمده و تا سالمندان که بالاترین گروه سنی در جامعه هستند ارتباط داشته باشد و از نزدیک درکنار آنها قرار گیرد و با آلام و دردهای آنها آشنایی پیدا کند و در جهت سلامتی آنها کوشش کند.

وی اضافه کرد: به همین دلیل است که بهورزان ما در جامعه روستایی دارای محبوبیتهای خاص خود هستند و در انتخابات شوراهای اسلامی هر کدام از بهورزان ما که در انتخابات کاندید شدند بلافاصله توسط مردم به عنوان یک معتمد انتخاب شده و در رده کاری آنها قرار گرفته است.

رییس شبکه بهداشت و درمان دیلم اذعان کرد: غلامشاه انصاری مقدم بهورز خانه بهداشت عامری،شیرزاد خدری بهورز خانه بهداشت گاوزرد و خانم شرف ضرغامپور بهورز بازنشسته خانه بهداشت بنه اسماعیل از جمله بهورزانی هستند که قبلا در شوراهای اسلامی خود حضور پیدا کردند و گذشته از مسایل بخش سلامت درسایر مسایل روستا هم دخیل و تاثیرگذار بودند.

بخشدار مرکزی دیلم در این آیین ضمن تبریک روز بهورز گفت: بهورزان از بدو کودکی تا دوره سالمندی با سلامت مردم روستا دست و پنجه نرم می کنند.

حسن درویشی افزود: در بخش طرح اتلاف سگهای ولگرد طبق دستورالعمل طرح اتلاف سگهای ولگرد به صورت یک طرح پایلوت برای شهرستان ارسال شده است و اجرا خواهد شد.

وی بیان داشت: امیدواریم در پایان ماه جاری بتوانیم کمیته طرح اتلاف سگهای ولگرد را با همکاری ادارات ذیربط فعال کنیم.

بخشدار مرکزی دیلم با اشاره به اینکه روش اتلاف سگهای ولگرد در یان طرح بصورت زنده گیری است افزود: امیدورایم با اجرای این طرح دیگر از این موضوع در شهرستان رنج نبریم و نخواهیم برای این موضوع وقت بگذاریم.

درویشی یادآور شد: در مورد دفع پسماندها و فضولات دامی مکاتباتی با شوراهای اسلامی و دهیاریها انجام می شود و مجددا تاکید می کنیم که بهورزان را در روستاها یاری دهند.

وی گفت: در خصوص متولی مساجد با حوزه تبلیغات اسلامی مکاتباتی انجام می شود تا متولیان مساجد را فعال تر کنند و از دهیاران هم تقاضا می کنیم تا در بودجه فرهنگی به مساجد کمک کنند.

بخشدار مرکزی دیلم بیان داشت: بدون شک سلامت جسم و روح و آرامشی که در جامعه وجود دارد مرهون تلاش تک تک افراد جامعه است که اول بهورزان را می پذیرند و بهورزان هم با سعه صدر بالا به حل مشکلات مردم کمک می کنند.

وی گفت: در بحث ایمن سازی خانه های بهداشت،بخشداری مرکزی کماکان در خدمت حوزه سلامت است و در محیطهای عمومی روستا با دهیاران هماهنگی می کنیم که در جاهایی که نیاز است از نظرات کارشناسی بهورزان استفاده کنند.

درویشی اظهار کرد: انشالله این خدمات در آینده منجر به یک سلامت جسمی و روحی شود و آرامشی که مردم امروزه بصورت نسبی با خدماتی که دولت در حوزه سلامت انجام می دهد را بیش از این متصور باشند.

وی ابراز کرد: امیدورام که همیشه پایدار، صبور و پرکار باشید و بتوانید در جهت ارتقاء سلامت جامعه موفق وموید باشید.

در ادامه این نشست غلامشاه انصاری مقدم بهورز خانه بهداشت عامری،کبری خضری بهورز خانه بهداشت والفجر و خدیجه فیاضی بهورز بازنشسته و اولین بهورز زن شهرستان دیلم به بیان خاطراتی از دوران خدمت خود پرداختند.

در پایان با اهدای هدایایی از تلاشها و زحمات بهورزان شهرستان تجلیل شد.

در شهرستان دیلم 20 بهورز زن و مرد در 11 خانه بهداشت مشغول خدمت به روستاییان هستند.
                        


کلمات کلیدی:
بهورزان     شبکه.بهداشت     بخشدار.مرکزی     حسن.درویشی     عبدالحسین.ناصری     دیلم    
روستا    

تاریخ بروز رسانی:   15 شهريور 1393

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >