کاهش مرگ و میر نوزادی، مهمترین دستآورد خدمات بهورزان است

15 شهريور 1393
دیلم-طاهری نیا: رییس شبکه بهداشت ودرمان دیلم: کاهش مرگ و میر نوزادی ،مهمترین دستآورد خدمات بهورزان است.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت ودرمان دیلم،؛عبدالحسین ناصری صبح امروز در آیین تجلیل از بهورزان و مربیان آموزشگاه بهورزی اظهار داشت: در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی شاخص مرگ و میر نوزادی در شهرستان خصوصاً در جامعه روستایی 130 در هزار بود یعنی از هر هزار تولد زنده 130 نفر از آنان قبل از رسیدن به سن سالگی به دلایل مختلف تلف می شدند و از بین می رفتند.

ناصری تصریح کرد: امروز این شاخص به کمتر از 10 در هزار تولد زنده رسیده است و این نشانگر تلاش بی وقفه بهورزان عزیز است.

 وی بیان داشت: از سال 56 که نظام شبکه در سطح کشور نهادینه شد در شهرستان دیلم نیز خانه های بهداشت امام حسن،عامری و بنه احمد احداث شد و بهورزان در آن خانه های بهداشت حضور پیدا کردند و خدماتی به جامعه روستایی ارائه کردند که امروز شاهد آثار هستیم.

رییس شبکه بهداشت ودرمان دیلم خاطر نشان کرد: کنترل بیماریهایی مثل سیاه سرفه،سرخک،دیفتری،کزار و بیمارهایی مثل بیماری فلج اطفال در مرحله ریشه کنی قرار گرفته است و بیماری سرخک در مرحله حذف قرار گرفته است از دیگرخدمات این عزیزان است.

وی افزود: بیمارهای اسهالی که  یک زمانی عامل مرگ و میر کودکان زیر5 سال بودند امروز ما این بیماری را از حیطه مرگ کودکان حذف کردیم و دیگر نمی بینیم که کسی به علت بیماریهای اسهالی تلف شود.

ناصری یادآور شد: امروز تابلو مرگ بیماران ما به سمت بیماریهای ژنتیکی و ناهنجاریهای مادرزادی رفته است واین بیماریها نیاز به یک توان علمی بالاتری برای کنترل و پیشگیری دارد.

وی اضافه کرد: ارتقاء شاخصهای بهداشت محیط در سطح روستا از دیگر خدمات بهورزان در روستاهاست که دسترسی به آب آشامیدنی سالم و دسترسی 98 درصدی روستاییان به توالت بهداشتی از آن جمله است.

رییس شبکه بهداشت ودرمان دیلم به خدمات بهورزان در حوزه سلامت مادران و کودک اشاره کرد و افزود: حدود 17 سال است که در شهرستان دیلم مرگ مادران باردار نداریم و در همه شهرستانهای استان بلااستثنا در سالهای اخیر این مرگ را داشته اند.

ناصری افزود: این نشانگر این است که بهورزان ما با تمام توان و بهره گیری از علم و مهارت خودشان توانسته اند این بیمارها را در سطح جامعه ما کنترل کنند و سلامتی را به جامعه روستایی ما ارزانی کنند.

وی در این نشست از خدمات خدیجه فیاضی بهورز بازنشسته و اولین بهورز زن شهرستان دیلم که سالیان سال در روستای عامری مشغول به خدمت بودند و منشاء خدمات ارزنده ای در این روستا بودند تقدیر و تشکرکرد.


کلمات کلیدی:
مرگ.میر.نوزادی     بهورز     سلامت.مادران     بهداشت.محیط     شبکه.بهداشت     دیلم    

تاریخ بروز رسانی:   15 شهريور 1393

تعداد بازدید:   ۲

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >