دفع غیربهداشتی فاضلاب و فضولات حیوانی مهمترین مشکلات بهداشتی روستاهای دیلم

15 شهريور 1393
دیلم-طاهری نیا: رییس شبکه بهداشت ودرمان دیلم گفت:دفع غیربهداشتی فاضلاب و فضولات حیوانی از مهمترین مشکلات بهداشتی روستاهاست.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان دیلم،عبدالحسین ناصری در آیین تجلیل از بهورزان دیلم اظهار کرد: یکی از مشکلات بهداشتی در روستاهای شهرستان دفع غیربهداشتی فاضلاب خانوارها و فضولات حیوانی در بخشی از روستاها است که علاوه بر شیوع بعضی از بیماریها باعث جلوه نامناسبی برای محیط روستا شده است.

وی بیان داشت: ازدیگر مشکلات بهداشتی در روستاها این است که شورهای اسلامی روستاها و دهیاریها بعضاً همکاری مناسبی با بهورزان در تشکیل شورای بهداشتی روستاها ندارند.

رییس شبکه بهداشت ودرمان دیلم تصریح کرد: طرح اتلاف سگهای ولگرد باید توسط بخشدرایها و دهیاریها به طریقی پیگیری شود چرا که در سطح شهرستان مرتب گازگرفتگی توسط سگهای ولگرد را داریم و این می توند در بحث ابتلا به بیماری هاری با توجه به کشندگی بالای آن،خطری برای سلامت جامعه روستایی باشد.

ناصری خاطرنشان کرد: اغلب مساجد در سطح روستاها شرایط بهداشتی خوبی ندارند و مهمترین مشکل آن نداشتن یک متولی خاصی درسطح روستاها برای نگهداری مساجد وجود ندارد.

وی یادآور شد: یکی دیگر از مشکلات مساجد نبود بودجه لازم برای نگهداری مساجد و که می توان را این مشکل را با همکاری شورای اسلامی و دهیاری حل نمود.

این مسوول بیان داشت: از دیگر مشکلات روستاها، غیر فعال بودن ماشین حمل زباله د ربعضی از روستاهاست که علی رغم وجود ماشین حمل زباله همچنان بلااستفاده مانده است.

وی افزود: حمل بهداشتی زباله و پسماند خانگی در روستاها تاثیر بسزایی در کنترل و پیشگیری از بیماری سالک که یک از بیماریهای بومی شهرستان است دارد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: حمایت بخشداران از بهورزان در ارائه خدمات سلامت با توجه به نقش تعیین کننده دهیاران در پیشبرد اهداف سلامت در روستاها میتواند در دستیابی به این اهداف کمک زیادی کند.

رییس شبکه بهداشت ودرمان دیلم ابرازداشت: درشهرستان دیلم 11 خانه بهداشت کلیه خدمات بخش سلامت را در سطح روستاها به 11 روستای اصلی و 23 روستای قمر(روستاهای اطراف خانه بهداشت)ارائه می کنند.

وی اذعان داشت: 7 بهورز مرد و 13 بهورز زن خدمات موردنیاز را به جمعیت 6383 نفری روستایی شهرستان ارائه می کنند که 80 درصد این جمعیت در روستاهای اصلی و 20 درصد در روستاهای قمر سکونت دارند.

ناصری خاطر نشان کرد: خانه بهداشت عامری، بنه احمد و امام حسن جزو قدیمیترین خانه های بهداشت شهرستان دیلم است که در سال 56 احداث شدند.


کلمات کلیدی:
دفع.غیر.بهداشتی     فاضلاب     فضولات.حیوانی     شبکه.بهداشت.دیلم     عبدالحسین.ناصری     بهورزان    

تاریخ بروز رسانی:   15 شهريور 1393

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >