معرفی مرکز مشاوره تغذیه کودکان دچار اختلال رشد و سوء تغذیه در شهرستان دیلم

10 آذر 1393
دوران کودکی از مهم ترین دوران های زندگی برای دستیابی به رشد کافی و پایه ریزی برای تأمین سلامت در دوره های بعدی زندگی است.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت دیلم : با توجه به راه اندازی مرکز مشاوره تغذیه کودکان دچار اختلال رشد از سال 91 در شهرستان دیلم، به منظور آشنایی با این واحد مصاحبه ای اختصاصی با سرکار خانم صبوری کارشناس مسئول واحد بهبود تغذیه جامعه شبکه بهداشت شهرستان صورت پذیرفته است که در ذیل شرح آنرا مشاهده خواهید کرد.

لطفا ضمن معرفی خود در خصوص ضرورت تاسیس مرکز مشاوره تغذیه  کودکان دچار اختلال رشد و سوء تغذیه در شهرستان توضیح بفرمائید؟
اینجانب آذین صبوری کارشناس مسئول واحد بهبود تغذیه جامعه شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیلم هستم
در خصوص ضرورت ایجاد این مرکز باید عرض کنم همه ی ما باید توجه داشته باشیم که دوران کودکی از مهم ترین دوران های زندگی برای دستیابی به رشد کافی و پایه ریزی برای تأمین سلامت در دوره های بعدی زندگی است. و تغذیه ی نامناسب کودک در این دوران عواقب غیرقابل برگشتی به دنبال خواهد داشت. کوتاه قدی،کم وزنی،لاغری همراه با کاهش ضریب هوشی ، کاهش قدرت یادگیری، افزایش ابتلا به بیماری ها و کاهش توانمندی های جسمی و ذهنی مهم ترین عوارض سوء تغذیه در دوران کودکی هستند.
سوء تغذیه یک مشکل چند ماهیتی است. متخصصان تغذیه و بهداشت، فقر،دسترسی نداشتن به غذا، ناآگاهی و عادات غلط غذایی، بروز بیماری و مراقبت ناکافی، محیط آلوده و ناسالم را از عوامل عمده بروز سوء تغذیه می دانند.علل سوء تغذیه در مناطق مختلف کشور متفاوت است که از جمله می توان به نامناسب بودن غذای کمکی،پایین بودن دانش تغذیه ای والدین،بیماری های دوران کودکی به خصوص  بیماری های گوارشی- تنفسی اشاره کرد.
با توجه به موارد فوق و با توجه به اجرای برنامه مشارکتی- حمایتی بهبود تغذیه کودکان زیر 6سال در سطح شهرستان با همکاری کمیته امداد امام خمینی (ره) و وجود درجاتی از کم وزنی شدید (10%) در میان کودکان تحت پوشش این طرح،              واحد بهبود تغذیه جامعه با هدف کاهش اختلال رشد، کم وزنی  و بهبود تغذیه کودکان اقدام به راه اندازی واحد مشاوره تغذیه کودکان زیر 6سال در شش ماهه دوم 1391 نمود.  


فعالیت های این مرکز از کی و در چه محلی شروع شد؟
مرکز مشاوره تغذیه کودکان، فعالیت مشاورهای خود را به صورت آزمایشی ازآبان ماه 1391 از  دو مرکز حضرت فاطمه(س) و امام رضا(ع) آغاز کرد و در حال حاضر تمامی مراکز شهری و روستایی تحت پوشش این طرح قرار دارند.

لطفا در خصوص اهم فعالیت هایی که در این مرکز انجام میگیرد توضیح بفرمائید ؟
در این برنامه کودکان دچار اختلال رشد با تشخیص پزشک مراکز بهداشتی و درمانی  شهری و روستایی ، به واحد مشاوره ارجاع داده شده  و اقدامات مشاوره ای جهت این افراد به صورت کاملاً رایگان انجام می شود و در ماه های بعد براساس برنامه تغذیه ای ارائه شده از طرف کارشناس تغذیه ، پیگیری و پایش صورت می گیرد.

برای هر فرد مراجعه کننده دقیقا چه کاری هایی انجام می دهید؟
1- پذیرش کودک و تشکیل پرونده
2- تکمیل پرسشنامه تن سنجی، سابقه بیماری و مصرف دارو ها،ثبت آزمایشات.
3- تکمیل پرسشنامه مصرف مواد غذایی.
4- انجام مشاوره تغذیه و ارائه راهکارهای مناسب تغذیه ای.
5- پیگیری کودک در مراجعه بعدی.

گروه هدف این برنامه چه کسانی هستند ؟
گروه هدف اصلی ما در اجرای این برنامه کودکان زیر 6 سال می باشد ولی با توجه به مشاهده سوء تغذیه و اختلال رشد در برخی دانش آموزان مقطع ابتدایی ، کودکان 8و 9 ساله را هم مورد مورد مراقبت قرار می دهیم.

آیا در اجرای این برنامه تا کنون توفیقاتی هم داشته اید؟
بله ،به نظر من برنامه موفق بوده است. البته نقاط ضعف و کمبودهایی هم وجود دارد که به یاری خدا مرتفع خواهد شد.
لازم به ذکر است از آغاز برنامه تا کنون 35 کودک به این واحد معرفی شده، تشکیل پرونده داده و تحت پوشش مشاوره تغذیه فردی و گروهی قرار گرفته اند.از این تعداد 9 کودک در پایان شش ماهه دوم 92 و شش ماهه اول 93 بدلیل رسیدن به شش سالگی از طرح خارج شده اند.از 26 کودک تحت پوشش برنامه، 23 کودک(89%) تحت پوشش برنامه مشارکتی- حمایتی بهبود تغذیه کودکان زیر 6سال با همکاری کمیته امداد نیز می باشند. لازم به ذکر است تا کنون 50% کودکان تحت پوشش این برنامه از نظر وزنی بهبود یافته اند.

اگر همشهریان بخواهند به این خدمات دسترسی داشته باشند باید چه کاری انجام دهند و به کجا مراجعه کنند؟ 
این مرکز، روزهای سه شنبه هر هفته در درمانگاه امام رضا(ع)آماده خدمت رسانی به کودکان دچار اختلال رشد و سوء تغذیه ارجاعی از مراکز بهداشتی- درمانی و خانه های بهداشت به صورت کاملاً رایگان می باشد.لازم به ذکر است کودکان پس از مراقبت تن سنجی توسط کاردان و بهورز و با دستور پزشک به این مرکز ارجاع داده می شوند و از خدمات مشاوره تغذیه بهره می گیرند.


با تشکر از وقتی که در اخیار ما قراردادید برای شما و سایر همکارانتان آروزی توفیق خدمت گذاری را از خداوند منان مسئلت داریم.


کلمات کلیدی:
مرکز.مشاوره.کودکان     سوء.تغذیه     درمانگاه.امام.رضا(ع)     شبکه.بهداشت.دیلم    

تاریخ بروز رسانی:   10 آذر 1393

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >