دیلم رتبه دوم در برنامه قلب سالم در استان بوشهر را داراست

5 تير 1395

شهرستان دیلم رتبه دوم در برنامه قلب سالم در استان بوشهر را داراست

 

دیلم-دامشی: سرپرست شبکه بهداشت شهرستان دیلم در گفتگو با روابط عمومی شبکه بهداشت ودرمان دیلم اظهار داشت: مرکز قلب شهرستان دیلم به منظور کاهش بار بیماریهای قلبی عروقی از سال تیرماه 94 همزمان با دیگر شهرستانهای استان شروع به کار نمود و در این مرکز برای کلیه افراد بالای 30 سال شهری اعم از زن و مرد پرونده تشکیل شده است.

انتقام عزیززاده  افزود: خدماتی از قبیل انجام آزمایشات رایگان قند خون، چربی خون،اندازه گیری نمایه توده بدنی، نسبت دور کمر به دور باسن،اندازه گیری فشارخون،بررسی عوامل خطر بیماریهای غیرواگیر در این مرکز به مراجعین ارایه می شود.

وی تصریح کرد: آموزشهای گروهی و چهره به چهره، آموزشهای گروهی در سطح ادارات، آموزش مدارس و عموم،اجرای  برنامه های ورزشی،  محاسبه خطر ابتلا به بیماریهای قلبی عروقی در 10 سال آینده برای مراجعین از دیگر خدمات این مرکز می باشد.

عزیززاده در ادامه تعداد پرونده های تشکیل شده در این مرکز تا نیمه خرداد سال جاری را 1228 نفراعلام نمود و بیان داشت: از این تعداد فقط 2 درصد کاملا سالم هستند،که در مقایسه با میانگین استانی  3 درصد می باشد.

وی گفت: ازاین تعداد 193 نفر (17%) دارای فشارخون هستند. که این میزان در استان 19%               

 می باشد. 173نفر(16%) دارای دیابت هستند. استان نیز 16 % می باشد.

183 نفر(17%)دارای اختلال چربی خون هستند. که استان 31% می باشد.

139 نفر(13%) دخانیات مصرف می کنند.که میانگین استانی 17 % می باشد. 

721نفر(65%) دارای اضافه وزن هستند. که اضافه وزن در استان نیز 65 % می باشد.

ایشان با اعلام این آمار خاطر نشان کرد: هدف تعیین شده در سال اول اجرای  برنامه، تحت پوشش قرار دادن 20 درصد از جمعیت بالای 30 سال شهری تعیین گردیده است که تا پایان خرداد 95 ، شهرستان دیلم بعد از شهرستان جم ، رتبه دوم را در بین شهرستانهای استان به خود اختصاص داده است.

 

آقای عزیززاده بیان داشت: با توجه به اینکه فقط 2 درصد از افراد بررسی شده سالم و بدون عوامل خطر بیماریهای غیر واگیر هستند، تغییر شیوه زندگی ضروری به نظر می رسد.

وی افزود: افزایش میزان فعالیت بدنی ، تغذیه مناسب و پرهیز از پرخوری، محدود کردن غذاهای سرخ شده و  چرپ و  غذاهای آماده و رستورانی، عدم استعمال قلیان و سیگار و الکل و چکاپ سالیانه  از راههای مهم در پیشگیری از ابتلا به بیماری و تشخیص زودرس و کنترل بیماری در صورت بروز خواهد بود.

سرپرست شبکه بهداشت شهرستان دیلم در پایان خاطر نشان کرد: شهروندان دیلمی جهت اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانند به مرکز قلب سالم در مرکز سلامت جامعه امام رضا(ع) مراجعه کنند. .

 

انتهای پیام/ کدخبر- کد

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید

https://telegram.me/bpu

 


کلمات کلیدی:
مرکز.قلب.سالم     شبکه.بهداشت.دیلم    

تاریخ بروز رسانی:   5 تير 1395

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >