جلسه هماهنگی جهت اجرای طرح مبارزه با آلودگی شپش سر در مدارس دیلم برگزار شد

7 آبان 1394

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت دیلم ؛ صبح امروز جلسه ای با حضور مدیران مقاطع مختلف تحصیلی شهرستان دیلم و همچنین کارشناسان مبارزه با بیماریهای شبکه بهداشت، در محل سالن جلسات مدیریت آموزش و پرورش دیلم برگزار شد.
مرتضی متانت کارشناس این طرح،با ارائه توضیحاتی  بیان داشت : این جلسه  به منظور تبیین طرح و آشنایی هر چه بیشتر مدیران و رابطین بهداشتی مدارس با نحوه اجرای طرح برگزار شده است .
وی افزود: طرح مبارزه با آلودگی پدیلکوزیس  یا شپش سر در مدارس استان بوشهر با هماهنگی و همکاری مدیریت آموزش و پرورش استان در حال اجرا می باشد در راستای اجرای این طرح در دیلم نیز هماهنگی های لازم با مدیریت آموزش و پرورش شهرستان انجام شده است.
کارشناس مبارزه با بیماریهای شبکه بهداشت دیلم گفت : این طرح  به روش بیماریابی فعال در کلیه مدارس شهرستان در دو نوبت آبان و بهمن ماه سال جاری انجام خواهد شد که در هر دو نوبت ،بیماریابی در  هر سه مقطع با اولویت مدارس دخترانه در مناطق شهری و روستایی توسط پرسنل بهداشتی شهرستان  انجام می شود.
این کارشناس بیماریها در خصوص علل شیوع این آلودگی بیان داشت : اگر چه تصور مي‌شود شپش در جوامع فقير و پر جمعيت شايع‌تر است ، اما مشاهده شده است در شرايط همه گیری، كليه طبقات اجتماعی و اقتصادي جامعه نيز دچار این  آلودگي مي‌شوند
وی افزود :عدم رعایت بهداشت فردی،استفاده از لوازم مشترک مانند حوله، شانه، برس سر، کلاه، روسري، بالش، لباس هاي خواب و... باعث شیوع این آلودگی می شود.
متانت کارشناس این طرح در خصوص نحوه ی اجرای طرح گفت :بعد از شناسایی دانش آموزان آلوده به شپش لیست اسامی آنان توسط پرسنل بهداشتی بیمار یاب با توجه به رعایت مسائل روحی روانی دانش آموزان به اولیاء مدرسه تحویل و فرم ارجاع از طریق مدرسه جهت درمان و پیگیری های لازم جهت مراجعه به مراکز بهداشتی درمانی به خانواده آنان داده می‌شود .
متانت با اشاره به نقش مهم مجریان در اجرای مطلوب این طرح گفت : کارشناسان بیماریاب،مدیران مدارس و اولیای دانش آموزان با برخورد صحیح و بدور از خشونت و برانگیخته شدن مقاومت روانی دانش آموزان، می توانند  آنان را جهت همکاری ترغیب نمایند.
وی ابراز امیدواری کرد: با اجرای این طرح تا پایان سال جاری، این آلودگی به صورت کامل کنترل و درمان شود.


کلمات کلیدی:
جلسه.هماهنگی     طرح     مبارزه.با.شپش.سر.درمدارس.دیلم     شبکه.بهداشت.دیلم    

تاریخ بروز رسانی:   7 آبان 1394

تعداد بازدید:   ۲

چاپ خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >